Kanteling in levensloopverhalen

Student photographed from the ground up
Uit onderzoek is veel bekend over waarom bepaalde (groepen) mensen achterblijven in het bereiken van een gezond, stabiel bestaan. Maar wat kunnen we leren van jongvolwassenen die uit zo’n situatie wisten te komen? Wat bewoog hen andere keuzes te maken en wat heeft hen geholpen? 

"Ik belandde bij mijn oom en tante in 't Gooi, waar ik het vwo deed. Als zwarte Surinamer voelde ik me daar totaal buiten de boot."

Eerste-generatie student
Opgegroeid tussen twee werelden

Doel

Dit project richt zich op het ophalen van inspirerende verhalen van jongvolwassenen die zijn opgegroeid in kwetsbare omstandigheden met een lage sociaal economische positie en hun situatie hebben weten te kantelen. Ook brengen we in kaart welke (interne en externe) positieve factoren hierop van invloed zijn geweest.

Met opgedane inzichten werken we eraan jongvolwassenen in kwetsbare situaties (binnen en buiten de HU) beter te ondersteunen en doen we ervaring op hen te bereiken en betrekken bij onderzoek.

"Mijn masterdiploma is eigenlijk een middelvinger naar alle docenten die zeiden dat ik het niet kon."

Eerste-generatie student
 Van 'arbeiderskindje naar Master of Science

Resultaten

Het project heeft geleid tot een verhalenbundel met vijf krachtige verhalen van eerste-generatie-studenten. De verhalen laten niet alleen zien welke moeilijkheden zij tegenkomen, maar tonen ook de veerkracht en vastberadenheid die hen in staat stelt hun doelen te bereiken. De bundel bestaat uit de volgende verhalen:

  • Schuld en Stilte
  • Iedereen zei dat het mij niet zou lukken
  • De druk van verantwoordelijkheidsgevoel
  • Van 'arbeiderskindje' naar Master of Science
  • Opgegroeid tussen twee werelden 

"Ik zat op een school met veel kakkers uit families met geld. Ik was ten eerste één van de weinige kinderen met maar één ouder en ten tweede één van de weinigen met een ouder met een uitkering. "

Eerste-generatie student
Iedereen zei dat het mij niet zou lukken

Looptijd

01 oktober 2023 - 30 september 2024

Aanpak

We brengen verhalen in kaart van 5 jongvolwassenen die afkomstig zijn uit een gezin/familie met een lage sociaal economische positie. We spreken jongeren met verschillen achtergronden en uit verschillende levensfasen. 

"Dus ik kwam thuis en wat ging ik doen? Met mijn studiegeld ging ik boodschappen regelen, een nieuwe wasmachine regelen enzo."

Eerste-generatie student
Schuld en Stilte

Impact voor het onderwijs

De opbrengsten van dit onderzoek kunnen relevant zijn voor de begeleiding van de HU studenten uit vergelijkbare gemeenschappen. Als HU kunnen we focussen om de positieve factoren te beïnvloeden.  

Betrokken HU-onderzoekers

"Welke keuze moet je maken? Wat vind je leuk? Maar ook natuurlijk met DUO, Studielink, whatever. Alles was één groot vraagteken."

Eerste-generatie student
De druk van verantwoordelijkheidsgevoel

Wil je samenwerken of heb je een vraag?

Janna Bruijning

  • Docent-onderzoeker
  • Lectoraat: Innovaties in de Preventieve Zorg