Kraakbeen herstellen met 3D-printer

3D kraakbeen printen
Hoe houden we mensen in beweging als hun gewrichten het begeven? Kraakbeen herstelt niet of nauwelijks vanzelf, en kunstgewrichten zijn geen optie voor jonge mensen. Hogeschool Utrecht werkt samen met UMC Utrecht, het Regenerative Medicine Center Utrecht en het consortium LS-CarE aan 3D-bioprinting van biologisch afbreekbare implantaten. Een techniek die niet alleen hoop biedt aan jonge mensen met OCD (osteochondritis dissecans), maar straks mogelijk ook miljoenen mensen met artrose weer toekomstperspectief geeft.

Lennard Spauwen, onderzoeker aan Hogeschool Utrecht: “De resultaten zijn op dit moment veelbelovend. Zodra dit toegepast kan worden bij jonge patiënten wordt het interessant om te onderzoeken hoe we dit ook kunnen toepassen bij ouderen. Wereldwijd heeft 15% van de mensen boven de dertig jaar last van artrose. Er wordt verwacht dat het in 2050 om 1 miljard mensen gaat. Bij deze groep is bot- en kraakbeenherstel lastiger dan bij jongeren. Maar als het lukt om deze therapie ook op oudere mensen toe te passen, is de maatschappelijke impact van gewrichtsherstel dus enorm: van kwaliteit van leven tot betaalbare zorg en arbeidsparticipatie. Ondertussen werken we ook aan een minor waar studenten Life Sciences en Engineering kunnen leren om medisch te 3D-printen. Want deze beroepsgroep zal, voor deze en andere toepassingen, in de toekomst hard nodig zijn.”

Gewricht herstellen met 3D-bioprinting

Kraakbeen herstelt niet vanzelf, en kunstgewrichten zijn geen optie voor jonge mensen. Met innovatieve 3D-printtechniek maken wij herstel toch mogelijk.

Bekijk hier de HU Story!

Deel dit artikel