In het onderzoeksproject Vanuit de kern – gemeenschapskracht en vitale kernen in de Provincie Utrecht doen we samen met gemeenschappen uit kleine kernen in de provincie Utrecht onderzoek. Deze gemeenschappen hebben met de Provincie Utrecht een zogenaamde ‘dorpendeal’ gesloten. Het onderzoek richt zich op de verhalen uit deze kernen en volgt het proces van de dorpendeal. 

Doel

Het doel van het onderzoek is om met de deelnemers van het onderzoek gezamenlijk te laten leren van elkaars verhalen en ervaringen. Om vanuit hier inzichten op te doen over hoe gemeenschappen (in kleine kernen) in hun gemeenschapskracht versterkt kunnen worden, zodat deze gemeenschappen vanuit hun eigen perspectief vorm kunnen geven aan sociale transities. 

Het uitgangspunt is daarbij dat het onderzoek gemeenschapsversterkend is, bijvoorbeeld doordat het ondersteunt in het zichtbaar maken van het eigen verhaal, of omdat erin het onderzoek gezamenlijke bijeenkomsten worden georganiseerd met bewoners en beleidsmedewerkers. 

Resultaten

Het resultaat van het onderzoek is voornamelijk gericht op het zichtbaar en deelbaar maken van verhalen en ervaringen vanuit het perspectief van de gemeenschappen in de kleine kernen. 

Opbrengsten

Het onderzoek levert een diversiteit aan opbrengsten op. Zo worden verhalen in visuele presentaties (tentoonstellingen) deelbaar en publiek gemaakt. In het onderzoekstraject worden daarnaast diverse bijeenkomsten georganiseerd waarin de diverse deelnemers samen komen en leren van elkaars ervaringen in het proces van de dorpendeals. Ook leveren we als onderzoeksteam per onderzoeksspoor schriftelijke rapportages op waarin het onderzoeksproces wordt uitgewerkt.

Aanpak

Het onderzoek is onderverdeeld in drie sporen. De eerste twee sporen richten zich voornamelijk op de verhalen vanuit de kernen en hoe we in gezamenlijkheid hiervan kunnen leren. Het derde spoor richt zich op het verdere participatief proces van de dorpendeal.

Impact voor het onderwijs

Inzichten uit het onderzoek en onderzoeksactiviteiten zijn interessant voor de opleidingen bachelor Social Work en de master Community Development. Verder zijn inzichten interessant voor diverse actoren die bezig zijn met het versterken van gemeenschappen.

FAQ

Betrokken HU-onderzoekers

Samenwerking met kennispartners

Bijdrage aan SDGs

SDG 11

Cofinanciering

Betrokken lectoraten

Wil je samenwerken of heb je een vraag?

Dennis Bouma

Dennis Bouma

  • Onderzoeker
  • Lectoraat: Duurzame Gemeenschappen