Taaltechnologie voor leesbaarheid en vereenvoudiging van Nederlandse teksten

Ongeveer een kwart van volwassenen in Nederland heeft beperkte geletterheid als het gaat om gezondheidszorg. Dit betekent dat ze moeite hebben met het lezen en begrijpen van informatie uit dit domein en vervolgens ook met het maken van goede beslissingen aangaande hun gezondheid. In dit project onderzoeken we of taaltechnologie een rol kan spelen bij het aanpakken van dit probleem. 

Doel

Het doel van dit project is om technologieën te ontwikkelen en evalueren die teksten uit de gezondheidszorg toegankelijker maken. We dragen op twee manieren bij aan dit doel: 

  • door nieuwe kennis te ontwikkelen over taalverschillen tussen verschillende doelgroepen; bv. vinden mensen voor wie Nederlands de moedertaal is (NT1) andere woorden en grammaticale constructies lastig dan mensen die Nederlands als tweede taal leren (NT2)?;  
  • door taaltechnologische oplossingen te ontwikkelen (modellen/tools en hulpmiddelen) die schrijvers helpen om beter leesbare teksten voor specifieke doelgroepen op te stellen.  

In dit project zijn twee aspecten van ‘human-centered technology’ van belang: (a) het ontwikkelen van taaltechnologie die ‘cognitively plausible’, uitlegbaar en controleerbaar is; (b) de verantwoorde uitrol van dergelijke technologie in de samenleving op een manier die rekening houdt met de wensen en behoeften van zowel de lezers als de schrijvers van deze teksten. 

Looptijd

01 oktober 2024 - 01 oktober 2028

Betrokken HU-onderzoekers

Betrokken lectoraten

Samenwerkingspartners

Heb je een vraag of wil je samenwerken?