Embracing Neurodiversity in Organizations (ENIO)
ENIO richt zich op de co-creatie van een onderdompelende en ervaringsgerichte ( immersief) neurodiversiteitstraining en een inclusieprogramma dat organisaties ondersteunt bij het creëren van een veilige en ondersteunende werkomgeving voor neurodivergente medewerkers (zoals mensen met ADHD, autisme en dyslexie). Het project wordt uitgevoerd in samenwerking met alle betrokken bedrijven, hogescholen (HU & Fontys) en Equisto (Coaching bedrijf).
Doel
Het doel van ons project is om te onderzoeken hoe neurodivergente medewerkers in een veilige en ondersteunende werkomgeving optimaal kunnen werken. Op basis van deze inzichten ontwikkelen we, samen met verschillende stakeholders (HR, managers, neurodivergent medewerkers en hun collega's), een training programma die zowel deze als andere organisaties helpen om neurodiversiteit te omarmen en tot bloei te laten komen.
In ons onderzoek richten we ons voornamelijk op mensen met autisme (ASS), ADHD, dyscalculie en dyslexie, maar we houden nadrukkelijk ruimte voor andere vormen van neurominorities die zich tijdens het project kunnen aandienen.
Resultaten
Het project beoogt de volgende concrete resultaten:
- Een modulair trainingsprogramma voor organisaties training voor HR, leidinggevenden en collega’s over het creëren van neurodivergent veilige werkplekken. Gebaseerd op wetenschappelijke en praktijk inzichten, en ervaringen van neurodivergente medewerkers.
- Evaluatie van de training per organisatie.
- Het opleveren van een werkgeversgids voor alle organisaties met praktische handvatten voor het herkennen, ondersteunen en benutten van neurodivergente talenten.
- Publicaties en open access White rapport met inzichten uit praktijk en onderzoek.
Aanpak
In dit project wordt gewerkt met een neuroinclusief mixedmethod onderzoeksontwerp. Fase 1 bestaat uit een survey om de huidige situatie rond neuroinclusie in kaart te brengen. In fase 2 wordt via codesign met de deelnemende organisaties een prototype van ons trainingsprogramma ontwikkeld, waarin virtual reality (VR) direct wordt geïntegreerd als onderdeel van de leerinterventie. In fase 3 wordt deze VRgebaseerde training vervolgens geïmplementeerd en geëvalueerd.
Impact voor het onderwijs
Met ons project krijgen we een scherper beeld van neuroinclusie binnen organisaties, inzichten die ook goed toepasbaar zijn op alle soorten werkorganisaties, inclusief onderwijsinstellingen. De resultaten zijn bovendien relevant voor de inhoud van het onderwijs zelf, zoals opleidingen op het gebied van HR. Voor de beroepspraktijk biedt dit onderzoek een waardevolle basis om verder te verkennen hoe organisaties hun medewerkers beter kunnen ondersteunen op het gebied van neurodiversiteit, evenals andere vormen van diversiteit en het creëren van veilige werkomgevingen.