Onderwijs Research Dagen 2026: Onderwijs voor transities
Op 1, 2 en 3 juli 2026 komt het grootste onderwijsonderzoekcongres van Nederland en Vlaanderen naar Hogeschool Utrecht. Honderden onderwijsonderzoekers zullen zich buigen over de rol van onderwijs bij de grote maatschappelijke uitdagingen waar we voor staan.
We bevinden ons in een tijd van transitie, waarin complexe maatschappelijke vraagstukken spelen. Denk aan polarisatie, klimaatverandering, arbeidsmarkttekorten, betaalbare zorg en digitalisering. Dat vraagt iets van het onderwijsveld. Hoe zorgen we dat onderwijs kinderen een stevige basis biedt om deel te nemen aan de maatschappij? Hoe kunnen we aankomende professionals leren om een leven lang te ontwikkelen, te innoveren en mee te bouwen aan nieuwe oplossingen? Onderwijs is het middel om positief bij te dragen aan de maatschappelijke uitdagingen om ons heen. Tijdens de ORD 2026 staat dan ook centraal hoe onderwijs bijdraagt aan een maatschappij in transitie.
Samen
Van vroeg- en voorschoolse educatie tot en met het leren van burgers en professionals: we hebben elkaar nodig. Ook de lerenden zelf zijn, met hulp van onderwijs, in transitie. Leren, ontwikkelen en innoveren over de grenzen van eigen opvattingen, beroepen en domeinen heen – om op die grensvlakken doorbraken te realiseren.
Grensoverstijgend leren geldt ook voor onderwijsonderzoekers, die vanuit verschillende achtergronden en onderzoeksbenaderingen – verklarend, beschrijvend, voorspellend en ontwerpgericht – en met behulp van kwalitatieve, kwantitatieve en gemengde methoden onderzoek doen. Alleen zo kunnen we het onderwijs in al zijn facetten begrijpen en verbeteren. Op de ORD 2026 bij Hogeschool Utrecht brengen we al deze perspectieven samen.
Voor wie?
Iedereen met een interesse in onderwijsonderzoek. De voertaal is Nederlands.
Over de ORD
De Onderwijs Research Dagen brengen jaarlijks honderden deelnemers bijeen voor drie dagen vol inhoudelijke verdieping en ontmoeting. De ORD biedt een inspirerende mix van presentaties en sessies rond actuele thema’s in het onderwijs. Ook buiten het inhoudelijke programma is er volop ruimte om ideeën met elkaar uit te wisselen en nieuwe verbindingen aan te gaan. Eerdere edities vonden plaats bij Tilburg University en KU Leuven. Dit is de eerste keer dat de ORD bij een hogeschool zal worden georganiseerd.
Organisatie
De ORD 2026 wordt in opdracht van en in overleg met de Vereniging voor Onderwijs Research (VOR) georganiseerd door Hogeschool Utrecht, Hogeschool voor de Kunsten Utrecht, Marnix Academie, MBO Amersfoort, MBO Utrecht, ROC Midden Nederland, UMC Utrecht, Universiteit voor Humanistiek en Universiteit Utrecht in samenwerking met het Vlaams Forum voor Onderwijsonderzoek.
Meer informatie
Meer informatie staat op de speciale congreswebsite onderwijsresearchdagen.nl.
Vanaf 26 november kun je op de website de uitnodiging voor inhoudelijke bijdragen inzien. Aanmelden kan daar vanaf 4 december. Ook vind er ook een bibliotheek met bijdragen (presentaties en papers) van eerdere edities.