Unieke samenwerking Bibliotheek Utrecht en HU lerarenopleidingen

Samenwerkingsovereenkomst HU x Bibliotheek
Fotograaf: Pim Geerts Bronvermelding: No publication is allowed without permission.

Lezen vormt je taal en denken, maar schermen zijn populairder en dat merken scholen elke dag. Daarom slaan Bibliotheek Utrecht en de lerarenopleiding Nederlands van Hogeschool Utrecht de handen ineen. Toekomstige docenten worden vanaf komend studiejaar nog steviger opgeleid in leesbevordering en mediawijsheid. Door bijvoorbeeld schrijversbezoeken en leesclubs. De samenwerking moet studenten niet alleen zelf aan het lezen krijgen, maar hen ook klaarstomen als leesbevorderaars in het voortgezet onderwijs en mbo.

Dinsdag 24 juni zetten Deirdre Carasso, directeur-bestuurder van Bibliotheek Utrecht, en Sanne Tromp, directeur van Instituut Archimedes, de thuisbasis van de lerarenopleidingen van Hogeschool Utrecht, hun handtekening onder deze samenwerking. Het is de eerste keer in Nederland dat een lerarenopleiding van een hogeschool en een bibliotheek zich op deze manier structureel verbinden rond leesbevordering en digitalisering.

Een nieuwe generatie leesbevorderaars

In een tijd waarin de leesvaardigheid onder druk staat, vergroten Hogeschool Utrecht en Bibliotheek Utrecht het leesplezier en de digitale geletterdheid van de studenten. Zo scholen ze studenten tot leesbevorderaars voor hun toekomstige leerlingen. Er komen leesclubs voor jeugd- en volwassenliteratuur, schrijversbezoeken en studenten krijgen een groepsabonnement waarmee ze gratis toegang hebben tot de hele collectie van de Bibliotheek Utrecht.

Deirdre Carasso, directeur-bestuurder Bibliotheek Utrecht: "We werken al langer intensief samen met kinderopvanglocaties, basisonderwijs en voortgezet onderwijs in Utrecht aan leesonderwijs. Op meer dan 50 van hun locaties stimuleren en verbeteren we (voor)leesplezier, taalvaardigheid en mediaopvoeding. Met deze nieuwe samenwerking bouwen we verder aan een sterke leescultuur in het onderwijs. Sanne Tromp, directeur Instituut Archimedes: "We willen onze studenten nog meer onderdompelen in een rijke leesomgeving. Omdat lezen verrijkt. Omdat het je helpt groeien – als student, als docent, als mens. We hopen dat onze studenten straks niet alleen goede docenten Nederlands worden, maar ook bevlogen leesambassadeurs."

Unieke samenwerking

De samenwerking is uniek: het gaat om de eerste structurele samenwerking tussen een bibliotheek en een lerarenopleiding. Het project, dat drie jaar loopt wordt mede mogelijk gemaakt door een aanvraag bij de Impulsregeling Masterplan Basisvaardigheden. Dit plan van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap heeft onder andere als doel dat elk kind goed leert lezen, schrijven en digitaal vaardig is.

 
 

HU-nieuwsbrief, blijf op de hoogte

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief en ontvang maandelijks het belangrijkste nieuws over ons onderwijs, onderzoek en onze impact op de regio.

Meld je aan

Deel dit artikel

Gerelateerde expertise