Implementatie Communicatiepartnertraining bij afasie
Communicatieproblemen tussen zorgverleners en mensen met afasie belemmeren passende zorg en participatie. Hoewel communicatiepartnertraining (CPT) wordt aanbevolen in de richtlijn afasie, wordt deze weinig toegepast door een gebrek aan kennis en vaardigheden. Deze cursus helpt logopedisten de kloof tussen onderzoek en praktijk te dichten en communicatie te verbeteren.
Implementatie van CPT is complex omdat het gedragsverandering vraagt van meerdere betrokkenen, zoals zorgverleners en naasten. Daarnaast spelen tijdgebrek, onvoldoende scholing, beperkte organisatorische ondersteuning en gebrek aan vertrouwen in eigen vaardigheden een rol. Hierdoor het lastig is om de interventie consistent toe te passen in de dagelijkse praktijk. In deze incompany cursus leert de logopedist deze factoren te analyseren en te veranderen.
Handig om te weten
| Startmoment | Op aanvraag |
|---|---|
| Lesdag | Op aanvraag |
| Studie-investering | 100 uur |
| Kosten |
€ 5500 (vrij van btw) Kosten voor het uitvoeren van de activiteiten binnen de eigen instelling zijn hierbij niet inbegrepen. Bekijk ook de mogelijkheden voor een tegemoetkoming in de studiekosten. |
| Deelnemers | Minimaal een logopedist, desgewenst aangevuld met andere zorgprofessionals van het implementatieteam uit één instelling |
| Locatie | Incompany |
| Diploma | Bewijs van deelname |
Opleidingsinhoud
De incompany cursus bestaat uit een startgesprek, 3 scholingen en maximaal 5 coachingsgesprekken. Daarnaast voert de logopedist een aantal activiteiten in diens eigen instelling uit.
In de cursus komen diverse modellen, implementatietheorie en -strategieën aan bod. Als cursist ga je met deze stof op jouw werkplek aan de slag om een implementatieplan te maken en dit uit te voeren. Hierbij zal je nauw samenwerken met een lokaal implementatieteam en andere zorgprofessionals op de werkvloer.
Na de cursus kan je CPT doelgericht implementeren binnen de eigen organisatie – inclusief het creëren van draagvlak, trainen van communicatiepartners en borgen in werkprocessen. Daarnaast kan je belemmeringen analyseren, strategieën inzetten om deze te overwinnen en de kwaliteit en continuïteit van CPT in de dagelijkse zorgpraktijk evalueren en verbeteren.
Toelating
Je hebt al een CPT gevolgd – in Nederland of het buitenland.
Docenten
Maren is gepromoveerd op de ontwikkeling van CommuniCare. Zij is docent en onderzoeker bij Hogeschool Utrecht.
Evelijn werkt als logopedist in de revalidatie en werkt daarnaast als docent aan Hogeschool Utrecht.
Na deze opleiding
Na deze cursus kan je als logopedist een interventie (zoals CPT) planmatig implementeren binnen de eigen organisatie, inclusief het creëren van draagvlak bij collega’s en management. Daarnaast kan je barrières signaleren en aanpakken, en een interventie duurzaam borgen en evalueren.
Als logopedist ontwikkel je competenties in implementeren en organiseren, coachen en begeleiden van communicatiepartners, didactisch handelen, en samenwerken binnen multidisciplinaire teams. Daarnaast versterk je je communicatieve vaardigheden en vermogen tot reflectie en kwaliteitsverbetering.
Relatie huidige werksituatie
De cursus sluit direct aan bij de werksituatie van de logopedist, waarin samenwerking met zorgverleners en naasten essentieel is. De deelnemer leert CPT toepassen binnen bestaande zorgprocessen, zodat communicatie met mensen met afasie verbetert. Hierdoor kan zij/hij direct bijdragen aan betere zorg, meer participatie en effectievere samenwerking binnen het team.
Waarom deze opleiding bij de HU?
-
Cursus op maat
Het onderwijs sluit perfect aan bij jouw/jullie behoefte.
-
Docenten uit de praktijk
De docenten zijn gerenommeerde deskundigen op hun vakgebied met passie voor hun vak.
-
Praktijkgericht onderwijs
Jouw ervaringen zijn input voor de scholing en coaching die je volgt. Wat je leert, pas je meteen toe in je werk.